„To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali”.
Szczera i głęboka miłość do Boga zaczyna się od miłości do bliźniego. Dlatego najpierw powinniśmy prawdziwie pokochać tych, którzy są najbliżej – naszą rodzinę. Dopiero wówczas to uczucie będziemy w stanie rozszerzać na innych. Łatwo bowiem kochać na odległość, deklarować przyjaźń wobec tych, co są daleko. Najbliższych miłować jest zawsze najtrudniej. Żyjąc pod jednym dachem, obrastamy we wzajemne pretensje, żale, winy… Wobec najbliższych często czujemy się usprawiedliwieni z naszej obojętności i skamieniałego serca. Znając ich wady i słabości, potrafimy też boleśnie zranić. Prawdziwa Miłość ma imię Jezus – to inaczej zaproszenie do czynnej miłości Boga przez zachowywanie Jego przykazań oraz miłości bliźniego przez dobre uczynki, szacunek i respekt dla drugiego człowieka.
„Jak Mnie umiłował Ojciec, tak i Ja was umiłowałem. Wytrwajcie w miłości mojej!”.
To jest Jezusowa recepta na całe nasze życie chrześcijańskie – wytrwałość w Bożej miłości i zachowywanie przykazań. Jezus pokazuje na swoją wierność Ojcu i prawdziwą miłość, która łączy w jedno Ojca i Syna. Jeżeli będziemy starali się żyć duchem wierności do Bożego prawa i miłości do naszego Ojca, wtedy rzeczywiście będziemy jego naśladowcami i prawdziwymi uczniami.
„Jeśli będzie zachowywać moje przykazania, będziecie trwać w mojej miłości”.
Jezus udowodnił przez śmierć na krzyżu, zmartwychwstanie oraz przez wniebowstąpienie, jak bardzo nas kocha i jak mu na każdym człowieku zależy, skoro wypełnił swoją misję do końca, dokonując naszego usprawiedliwienia na drzewie krzyża.
Nick Vujicić – australijski ewangelizator i mówca motywacyjny pochodzenia serbskiego; człowiek, który urodził się z rzadką chorobą znaną jako zespół tetra-amelia, bez rąk i nóg, jest dzieckiem pastora i pielęgniarki. Rodzice byli zszokowani, gdy okazało się, że ma jedynie jedną zdeformowaną stopę z dwoma palcami. Dziś Na całym świecie prowadzi wykłady na temat niepełnosprawności, motywacji i wiary w Boga. Vujicić był jednym z pierwszych niepełnosprawnych uczniów uczęszczających do szkoły razem z pełnosprawnymi. W szkole był poniżany przez kolegów, przez co miał depresję i myśli samobójcze. Później zrozumiał, że może inspirować innych, dawać tym najsłabszym wiarę i nadzieję. Dziś jest mężem i ojcem dwójki dzieci, odwiedził Polskę 30 kwietnia 2015 roku, w Poznaniu. Powiedział wtedy takie słowa: „Chcecie więcej uczciwości i miłości w Polsce? Wszystko zaczyna się w waszych rodzinach. Chcecie więcej przebaczenia w Polsce? Zacznijcie sami sobie przebaczać. Bądźcie zmianą sami w sobie”.
„To wam powiedziałem, aby radość moja w was była i aby radość wasza była pełna”.
Jezus wskazuje na ścisły związek, jaki istnieje między radością a miłością, bez której miłość zawsze będzie niepełna. Ojciec Timothy Radcliffe twierdzi, że radość chrześcijańska to prawdziwy dowód na istnienie Pana Boga. Wystarczy spojrzeć na uśmiechniętych, ludzi. Patrząc na uczestników niedzielnej Mszy Św. zauważamy, że wielu z nich jest bardzo poważnych, a nawet smutnych. Św. Teresa z Avilla – wielka reformatorka zakonu karmelitańskiego, tak się modliła: „Od pretensjonalnych modlitw i świętych o kwaśnych minach zachowaj mnie Panie!”
Nie chodzi o to, aby śmiać się od ucha do ucha, ale radość ze spotkania z Jezusem na Eucharystii –Panie dobrze, że tu jesteśmy – ma wypełniać nasze serca i ma sprawić, że jesteśmy pełni duchowej radości i może być prawdziwym świadectwem naszej wiary.
„Wy jesteście przyjaciółmi moimi, jeżeli czynicie to, co wam przykazuję”.
Stawanie się Chrystusowym przyjacielem jest trudnym zadaniem i wyzwaniem. Ale nie możemy popadać w pesymizm, że nam się nie uda, skoro wybrał nas sam Pan Jezus. Eucharystia, w której uczestniczymy, to największy dar miłości otrzymany od Pana Jezusa. On daje łaskę i szczególne umocnienie tym, których powołuje i przeznacza na to, abyśmy wypełniali polecenie naszego przyjaciela Jezusa, abyśmy szli i owoc przynosili.
Panie Jezu, proszę dziś o pogłębienie miłości w mojej rodzinie. Pomóż nam wzrastać we wzajemnym zrozumieniu, ucz szacunku do siebie, życzliwości. Daj łaskę przebaczenia.
Dziękuję Ci, Boże, za wszystkich moich bliskich. Amen.