Apel Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości
W niedzielę 26 lutego br. rozpoczyna się 50 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.
Jest to szczególny czas modlitwy o trzeźwość w naszych rodzinach i parafiach oraz wynagradzania Panu Bogu za grzechy pijaństwa. Taki charakter ma właśnie dzisiejsza niedziela, rozpoczynająca kolejny Tydzień Trzeźwości – ma to być ogólnonarodowy Dzień Ekspiacji /czyli świadomego wynagrodzenia i zadośćuczynienia Bogu i bliźnim/ za grzechy pijaństwa w naszej Ojczyźnie, w środowiskach pracy, naszych domach i rodzinach.
Jednym z największych wyzwań, przed jakim stoi Kościół i nasza Ojczyzna, jest ochrona trzeźwości.
Jubileuszowy Tydzień Modlitw rozpoczyna przygotowania do Narodowego Kongresu Trzeźwości, którego hasło brzmi: „Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu”. Jest on wyjątkową szansą na zjednoczenie działań wszystkich Polaków. Każdy z nas może i powinien wnieść osobisty wkład w przygotowanie i przebieg Kongresu poprzez modlitwę, czuwanie nad własną trzeźwością i dawanie świadectwa. Wyjątkowo cennym darem jest dar abstynencji w roku Kongresu Trzeźwości. Niech nasza postawa i zaangażowanie w to dzieło, z pomocą łaski Bożej, przyniesie błogosławione owoce dla Kościoła i całej naszej ojczyzny.
Dlaczego Narodowy Kongres Trzeźwości jest ważny i potrzebny w naszym kraju?!
Statystycznie udowodniono, że ponad trzy miliony Polaków pije alkohol ryzykownie i szkodliwie.
Ta liczba się podnosi, jeśli wliczyć w nią polskich emigrantów, przebywających za granicą i często z powodu nostalgii za krajem nadużywających dość mocno alkoholu.
Jako społeczeństwo spożywamy go coraz więcej, co stanowi zagrożenie dla bytu narodowego.
Troska o trzeźwość własną, a także o trzeźwość swoich bliskich i wszystkich rodaków, to podstawowy przejaw miłości bliźniego. Jest to także potwierdzenie poważnego traktowania wyznawanej przez siebie wiary w Boga, który nas kocha i pragnie, byśmy żyli w wolności dzieci Bożych: „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus!”. Oznacza ona wolność od grzechów i uzależnień, które w radykalny sposób niszczą zdolność do czynienia dobra.
Troska o trzeźwość młodzieży podstawowym zadaniem rodziców i wychowawców.
Drodzy Młodzi Przyjaciele! Żyjecie w świecie, w którym wielu mówi Wam o wolności, o prawach, o dobrej zabawie, o nieograniczonych możliwościach. Nie mówią jednak o tym, że rozwiązaniem problemów nigdy nie było i nie będzie ucieczka w świat alkoholu, narkotyków, dopalaczy, sieci społecznościowych, czy gier hazardowych. Prosimy, abyście nie niszczyli swojego życia na samym starcie. Wszystko to oszukuje, uzależnia i zabija. Niszczy ciało, psychikę, ducha, wrażliwość moralną, więzi z bliźnimi i z Bogiem. Prowadzi do osamotnienia, ogromnego cierpienia, utraty radości oraz sensu życia.
Pamiętajcie, że w wieku rozwojowym jedyną formą trzeźwości jest całkowita abstynencja.
Drodzy Młodzi, kochajcie Chrystusa i ufajcie Mu! Włączajcie się do katolickich grup formacyjnych.
Uczcie się od tych młodych, którzy są prawdziwie wolni, którzy są szczęśliwi i osiągają sukces bez alkoholu i używek. Wbrew pozorom, jest ich tak wielu pośród Was!
Apelujemy do Was Drodzy Rodzice i Wychowawcy!
Młodzi bardziej zwracają uwagę na to, co czynią dorośli, niż na to, co mówią. Wychowywać,to znaczy dawać dobry przykład! Oprócz świadectwa życia w trzeźwości zadaniem rodziców i wychowawców jest solidne, katolickie wychowanie dzieci i młodzieży. Dobrze wychowuje ten, kto kocha, rozmawia, stara się zrozumieć, poświęca czas i uwagę, a jednocześnie stawia jasne granice i mocne wymagania, nie pobłaża złu, walczy i ostro krytykuje naganne postawy, wyciągając odpowiednie konsekwencje. Wychowawca nie zapomina jednak okazać przebaczenia i zawsze daje szansę na poprawę – na wzór Chrystusa Miłosiernego. Nie bójmy się jawnie powiedzieć: STOP! i NIE! młodym, którzy wyciągają rękę po używki oraz tym, którzy jawnie czerpią korzyści materialne, handlując nielegalnie alkoholem, narkotykami i dopalaczami. Ludzie młodzi, którzy otrzymują właściwe wychowanie, potrafią radzić sobie z życiem i jego przeciwnościami na trzeźwo. Są odporni na stres i hejt w Internecie. Nie boją się życia i nie uciekają od trudności w alkohol lub narkotyki, lecz potrafią mądrze poradzić sobie z każdym problemem.
Ograniczenie spożycia alkoholu – promocja trzeźwości i abstynencji.
Polska pilnie potrzebuje odnowy moralnej, mobilizacji do autentycznej troski o trzeźwość wszystkich rodaków. Konieczna jest więc gorliwa modlitwa całego Narodu w intencji otrzeźwienia, a także przemiana świadomości społecznej, zmiana postaw rządzących i samorządowców. Potrzebne są zmiany w prawie dotyczące ograniczenia liczby punktów sprzedaży alkoholu, ograniczenia jego promocji i reklamy. Kongres ma stać się impulsem do tych koniecznych dla rozwoju Narodu działań. Prośmy zatem o owocne przeżycie tego czasu, o dar abstynencji ofiarowany w intencji uzależnionych. Trzeźwość jest nieodzownym warunkiem stawania się dojrzałym człowiekiem, żyjącym w prawdzie i miłości. Trwajmy zatem na modlitwie aby zachować w sobie pragnienie bycia na co dzień prawdziwie odpowiedzialnym, świadomym i trzeźwym chrześcijaninem.
Ks. Bp Tadeusz Bronakowski
Przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości