Historia Parafii

Nozdrzec to wieś w woj. podkarpackim położona u ujścia Baryczki do Sanu. Obecnie liczy ponad 1300 mieszkańców, jest siedzibą gminy.

Wieś pierwotnie zwana Nieczujów istniała już w XV w. (pierwsza wzmianka w 1436 r.), była własnością rodziny Rzeszowskich. Później należała do Tarnowskich, którzy przed 1548 r. założyli tu parafię rzymskokatolicką. Tarnowski sprzedał wieś Nieczujom Wapowskim. W połowie XVI w. następny właściciel – Stanisław Stadnicki zniszczył dokumenty parafialne, a kościół przekształcił w zbór protestancki. Pierwszy kościół w Nozdrzcu był drewniany, a obok niego istniał cmentarz. Kolejne losy budynku kościoła nie są znane.

kosciol2Obecny kościół został zbudowany w 1746 r. w stylu renesansowo-barokowym przez proboszcza ks. Jana Banieckiego. Zbudowany jest z kamienia i cegły w formie krzyża łacińskiego. Kościół był konsekrowany pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika w 1806 r. przez biskupa przemyskiego Antoniego Gołaszewskiego.


Ołtarz główny pochodzi z XIX w. i zbudowany jest w stylu renesansowym. Na szczególną uwagę zasługują figury świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz obraz św. Stanisława Biskupa na tle Krakowa.


Kaplice dobudowano później, ale jedną z nich – z lewej strony – jeszcze przed konsekracją. W kaplicy znajduje się ołtarz Ukrzyżowania Pana Jezusa. Przy wejściu do kaplicy jest obraz Serca Pana Jezusa namalowany przez lwowskiego malarza Kapustyńskiego z XIX w.

W kaplicy Matki Bożej (po prawej) znajduje się figura Matki Bożej Niepokalanej.

Na uwagę zasługuje chrzcielnica z XVIII w. (została przeniesiona z poprzedniego kościoła).

W kościele znajdują się także piękne obrazy przemyskiego malarza Strońskiego pochodzące z 1931 r.

stronski_3annasamotrzecia


W latach 1996-2005 wnętrze kościoła zostało odmalowane i odrestaurowane. Przerobiono prezbiterium i boczne kaplice. Polichromię kościoła wykonał artysta malarz Stanisław Zima z Lubatowej.


Stacje Drogi Krzyżowej namalował artysta Grzegorz Hardulak z Dynowa w 1999r.


W latach 2003-2005 w oknach zostały wykonane witraże. Wykonał je artysta Piotr Thier z Przemyśla (Jezusa Miłosiernego – prezbiterium, Matki Bożej, Św. Józefa, Papieża Jana Pawła II ).

 


Przed kościołem znajduje się murowana dzwonnica w kształcie potrójnej arkady (pochodzi z 1845 r.). Na uwagę zasługuje zabytkowy dzwon z rosyjskimi napisami z roku 1856.

dzwonnica

Obok kościoła znajduje się XIX w. pomnik dwóch proboszczów nozdrzeckich oraz tablica nagrobna hrabiów Bukowskich i Preka.


Parafia rzymskokatolicka Nozdrzec była duża. Należały tu takie miejscowości jak: Nozdrzec, Wara, Niewistka, Obarzym (do połowy XIX w.), rzymskokatolicy z Siedlisk oraz przysiółek Karolówka (do 1930 r.). W 1984 r. w Warze utworzono parafię p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego do której przyłączono Niewistkę.
Tym co nadal łączy te wspólnoty to cmentarz, na którym spoczywają przodkowie Nozdrzca, Wary i Niewistki.

cmentarz2

Parafia Rzymskokatolicka w Nozdrzcu istnieje ponad 450 lat.